Závlahy ovocných sadů a zeleninových polí


Ovocné sady

Správným zavlažováním, přivádějícím závlahu do hloubky kořenů, lze zvýšit výnosy ovoce a bobulovin nejméně o třetinu. Plody jsou přitom větší, lépe vybarvené, šťavnatější, zdravější a chutnější. Nejvíce závlahy potřebují meruňky a jabloně, následují hrušky, švestky, třešně a višně. Z bobulovin pak jsou na závlaze nejvíce závislé jahody, rybíz, angrešt a maliny. Potřeba vody ovšem kolísá v růstových fázích.
Rodící stromky potřebují nejvíce závlahy v období květu a růstu plodů, mladé, ještě nerodící stromky zavlažujeme obvykle jen v době rašení. Stromy zaléváme i po sklizni ovoce, zejména když je suchý podzim, abychom potlačili růst vlásečnicových kořínků. Se zálivkou končíme s nástupem prvních mrazíků.
Samostatné stromy zaléváme obvykle hadicí plným proudem, případně na plochu pod nimi namíříme postřik od přenosných postřikovačů nebo ze sprinklerového systému. V ovocných sadech stromy rostou zpravidla v řadách, a pak lze k závlaze s výhodou použít perlící hadice, prvky mikrozávlah natažené podél řady nebo dlouhé podélně vedené větve kapkové závlahy.

Velkoplošné závlahy

Systém velkoplošných závlah je určen pro zavlažování zeleniny, lesních i ovocných školek, okrasných dřevin a ostatních zemědělských plodin.
Zavlažovací systém je sestaven z dílů s vysokou životností a to z polyethylenových trubek, pozinkovaných spojovacích a kompletujících dílů a postřikovačů.